Novinky

        Drazí návštěvníci těchto stránek. Od července 2023 jsem ustanoven farářem ve farnosti Kralupy nad Vltavou. I z důvodu nového ustanovení jsme prozatím přerušil svá studia. Tím pádem nemám školní povinnosti a mohu se zase více zaměřit (v rámci možností, které mi dává ustanovení v nové farnosti) na tyto stránky. Během prázdnin jsem již dokončil cyklus IVN - Proroci a sapienciální knihy. A v letošním roce bych se rád pustil do dalšího cyklu IVN - Evangelia a zbylé novozákonní knihy. Uvidíme, jak mi to časově půjde.

   

        Podle času bych se také případně zaměřil na chybějící nedělní homilie.

 

 

        Pokud by byl zájem o nějaký konkrétní článek, nebo doplnění něčeho, co vám na těchto stránkách chybí, nebojte se na mě obrátit. Nic horšího, než že řeknu, že to nezvládnu, se stát nemůže...

 

        Kéž jsou texty, se kterými se na těchto stránkách můžete setkat, pro vás přínosné a pomáhají Vám nejen poznávat Pána, ale také si Ho zamilovat a s nadšením Jej následovat. K tomu vám vyprošuji Boží požehnání.

R.D. Martin Sklenář

 

 

Představení stránek

 

Drazí přátelé,

srdečně Vás vítám na těchto stránkách. Chtěl bych Vás upozornit na to, co na nich můžete mimo jiného nalézt.

 

    IVN - internetová výuka náboženství pro dospělé. Celoživotní vzdělávání se ve víře patří k jedněm z nejdůležitějších prvků křesťanského života. Protože náš růst ve víře musí odpovídat našemu lidskému dozrávání. V církvi platí rovnice lex credendi-lex vivendi-lex orandi, tedy jak člověk věří, tak se modlí, a tak žije. Naše vzdělávání ve víře je tedy nutným předpokladem pro zdravý a odpovědný život z víry, a pak nám také napomáhá v misijní činnosti, v hlásání evangelia všemu tvorstu, ke kterému jsou povoláni všichni věřící.

    Na těchto stránkách můžete nalézt jednotlivé cykly náboženství, které vznikají během mého pastoračního působení v různých farnostech. Právě IVN je jedním z důvodů, proč vznikají tyto stránky.

    Můžete zde nalézt již sedm hotových cyklů tohoto náboženství - Dějiny spásy; Liturgický rok a liturgické slavení; Sociální učení církve; Mše svatá; Pavlovy listy; Pentateuch a knihy historické a nově také dokončené Prorocké a sapienciální knihy. V roce 2023/24 se budu snažit o vytváření cyklu Evangelia a další novozákonní knihy.

 

    Náboženství pro děti. Jedná se o obsah, který slouží především dětem, které chodí ke mně na náboženství (a jejich rodinám). Mohou z něj  ale případně čerpat také katechetky a katecheté. Na těchto stránkách jsou přiloženy dokumenty pro jednotlivé vyučovací hodiny jednotlivých tříd, od druhé třídy až do maturitního ročníku. Jedná se o text, který dostávají děti jako výstup z hodiny, a ze kterých se doma následně učí a doma si o tématu s rodiči (zvláště mladší děti) povídají.

    Chtěl bych upozornit, že se jedná o mé osobní přípravy, které jednak nejsou schváleny žádnou církevní autoritou a zároveň jsou připravovány v plném pastoračním vytížení, takže se omlouvám za nedostatky a za případné chyby. Jednotlivé ročníky, i jednotlivé hodiny předkládají mnoho informací. Záleží pak na jednotlivé skupině dětí, kolik z inforamcí je možné jim sdělit.

 

    Náboženství pro dospělé. Zde jsou dány texty, které dávám těm, kteří se účastní ve farnosti hodin náboženství pro dospělé. Zdůrazňuji, že texty jsou psány způsobem, který předpokládá účast člověka na hodině náboženství. Bez této účasti mohou být některé části těžce srozumitelné, případně zavádějící...

 

    Homilie. Nejedná se o homilii v pravém slova smyslu, tyto homilie nejsou pronášeny při nedělních bohoslužbách. V této sekci můžete nalézt obsáhlejší výklad textů Písma svatého, které zaznívají v kostelech při mši svaté. V současné době jsou hotové hotové homilie všedních dní pro adventní a postní dobu. Je také hotová většina nedělních homilií všech tří cyklů. Některé jednotlivé homilie chybí, uvidím, zda se k nim ještě dostanu.

 

   Články. Zde můžete nalézt články, které se věnují různým tématům. Chtěl bych zdůraznit, že některé články jsou určitými zamyšleními, jejichž cílem je povbudit k úvahám a přemýšlení. Proto je možné, že některé články budou někoho "pobuřovat" (ve smyslu, že je bude vnímat jako příliš radikální).

 

    Fotografie - pokud se chcete podívat na nějaké fotografie, můžete je nalézt na stránkách: www.maskl.rajce.net

 

 

    Rovněž bych Vás chtěl poprosit, když v nějakém textu neleznete nějakou chybu (především faktickou), abyste mě o tom informovali, abych mohl chybu opravit. Příprav, které dělám během jednoho týdne, je mnoho, a tak bych se velmi divil, kdybych někde nenapsal nějakou chybu.

 

    Tyto stránky budou vznikat postupně, tak Vás prosím o shovívavost.

 

    Přeji Vám, ať vám texty, které zde naleznete, slouží v poznávání Boha a v růstu v lásce, abyste byli věrnými učedníky Ježíše Krista, s ním prožívali svůj život a jednou dospěli do jeho náručí!

 

S požehnáním,

R.D. Martin Sklenář

Novinky

Několik informací k článkům

18.02.2020 20:58

V tomto dokumentu naleznete několik základních informací k článkům, homiliím a textům, které můžete na těchto stránkách nalézt.

 

Několik základních informací.docx (16308)

Brožurka k přípravě na první svaté přijímání dětí + liturgické úkony

25.09.2019 13:34

Příprava na první svaté přijímání - brožurka + liturgické úkony

Výstava ke Svatému týdnu a k Velikonocům

03.07.2019 12:32

Materiály k výstavě ke Svatému týdnu a k Velikonocům.

 

Výstavy v kostele

Liturgický rok

03.07.2019 12:07

PowerPointová prezentace k Noci kostelů 2019

Liturgický rok

Novéna k arcidiecéznímu eucharistickému kongresu

03.07.2019 10:56

 

Novéna, kterou jsem pro farnost připravil v rámci arcidiecézního eucharistického kongresu.

 

Novéna v rámci arcidiecézního eucharistického kongresu

Co zaznělo i nezaznělo ve Vánočním kázání

04.02.2019 23:43

Článek, ve kterém se zamýšlím nad křesťanskou kulturou i nad dnešní nově rodící se kulturou.

 

Co zaznělo i nezaznělo ve Vánočním kázání

Gender a křesťanský pohled na člověka

17.10.2018 13:03

Článek představující, v čem je genderový pohled na člověka odlišný od pohledu křesťanského a proč je gender nepřijatelný pro křesťana.

 

Gender a křesťanský pohled na člověka

O tom, podle čeho hodnotím homilii

10.01.2018 13:43

Článek byl napsán v září 2014, nyní je jen znovu dán do popředí.

 

Homile

Halloween

23.10.2017 20:33

Úvaha o Halloweenu

Halloween

Novéna k prvnímu svatému přijímání

21.06.2017 13:06

Mnou narychlo vypracovaná novéna k prvnímu svatému přijímání.

Novéna k prvnímu svatému přijímání

Miloslav kardinál Vlk

31.03.2017 11:13

Text, ve kterém vzpomínám na otce kardinála, na osobní setkání a také se zamýšlím nad jeho odkazem.

Má vzpomínka na otce kardinála Miloslava Vlka

Příspěvky do časopisu Rodinný život

27.01.2017 11:15

 Příspěvky do časopisu Rodinný život

Novéna za otce Martina

09.06.2016 22:05

Tuto novénu jsem se modlil před přijetím kandidatury, respektive před přijetím kněžského svěcení (pro tento případ byla novéna upravena). Nyní ji předkládám a zvu vás všechny, abyste se připojili k modlitbě této novény za mě a mé kněžství. Mockrát vám děkuji.

novéna.doc (137216)

Popeleční středa

10.02.2016 00:03

Popeleční středa

Dušičky - odpustky

03.11.2015 20:23

Zamyšlení nad významem získávání plnomocných odpustků pro duše v očistci.

 

Dušičky - odpustky

Jan Hus

08.07.2015 12:50

Krátké zamyšlení se nad "reformou" Jana Husa

 

Jan Hus

PPR jako životní styl

17.05.2015 20:40

Úvaha o rozdílu mezi životem žitým v plodivé lásce a prožívaným antikoncepčně.

PPR jako životní styl

Kněz - Dobrý Pastýř

27.04.2015 10:21

Článěk, který se, u příležitosti neděle Dobrého Pastýře, zamýšlí nad posláním kněží.

Kněz - Dobrý Pastýř

Výklad 118. žalmu

04.04.2015 18:49

V křesťanské tradici vnímáme tento žalm v úzké souvislosti s Velikonocemi.

Výklad 118. žalmu

NEK

23.03.2015 12:56

Články k Národnímu eucharistickému kongresu


Národní eucharistický kongres

 

1 | 2 >>